Dostala jsem se do úzkých. Od doby, kdy v podstatě nemám co na práci, je mojí nejoblíbenější činností nakupování. Dříve jsem nakupovala, protože jsem se odměňovala za studijní úspěchy, nyní nakupuji z dlouhé chvíle. Když jsem analyzovala příčinu mého shopaholictví, usoudila jsem, že to není správné a musím tyto nakupovací pohnutky odstranit či alespoň minimalizovat. A tak zabiji 2 mouchy jedním článkem – nastavím anti-shopaholic strategii sobě a zároveň pomohu vám (třeba stejně postižení).
Dala jsem dohromady pár rad, kterými se budu řídit a ošálím svůj hlad po nových věcech. Jdeme na to:
1. Skříň = černá díra
Ano, čtete dobře. Skříň jsem opravdu pasovala na černou díru a vzápětí uvedu proč. Když si koupím nové kousky, vyndám je z tašek, uložím do skříně – rázem jakoby neexistovaly. Splynou s ostatními věcmi, stanou se obyčejem. Ztratí svoji jedinečnost. Často se mi také stává, že je ve skříni přehlédnu a zapomenu, že jsem vůbec byla nakupovat. Mám málo oblečení, ale je to jen pocit. Nové věci se ve skříni utápí. Mnohem lepší je, věšet si nové kousky na ramínka nebo na věšák. Budete je mít více na očích a uvědomíte si, že netrpíte nedostatkem.
2. Oblečení ve skříni neskládejte
Když skládáte oblečení do přehledných komínků, jako jsem to do nedávna dělala já, uvidíte z každé věci jen 10 %. Zbylých 90 % se bude schovávat pod ostatními a vzájemně se budou překrývat a krýt. Takový způsob je také velmi skladný, což ve vás vzbudí dojem, že vážně nemáte co na sebe, když to nezabírá téměř žádné místo. Oblečení si věšte na ramínka, jak již bylo zmíněno. Oblečení nebudete mít zmačkané, zabere vám hodně místa a uvidíte z něj více než 10 % :D. Lépe se vám budou skládat outfity a budete mít oblečení stále na očích, ne jako ve skříni, kterou zavřete a stane se obyčejným kusem nábytku.
3. Nechte věci v nákupních taškách
Třetí rada je následující… Když se vrátíte z nákupu, nevyndávejte úlovky z tašek. Třeba týden nechte tašky v pokoji. Jistě, že se do nových věcí můžete oblékat, ale tašky neuklízejte. Věc do ní pak znovu uložte. Sice vám to zabere více prostoru, ale budete mít váš nákup neustále na očích a snad vás to nebude lákat jít na další výpravu do obchoďáku, byť třeba jen na čumendu. Alespoň u mě to velmi funguje.
4. Vše si promyslete
Pokud se na výlet stejně vydáte a znovu najdete kousky, které prostě musíte mít, jsou nejvýhodnější koupí, nekupujte je. Nechte věc v obchodě, jděte do jiného obchodu a s trochou štěstí na věc zapomenete. Jestliže na ni budete stále myslet, kupte si ji, nejspíše je pro vás vážně nutností.
5. Nakupujte jen ve vybraných obchodech
Vyberte si 2 – 3 značky obchodů, ve kterých budete výlučně nakupovat. Může se to zdát omezené, ale přináší to s sebou i další výhody. Ušetříte čas – nebudete procházet celé obchodní centrum, mnohdy je to záležitost na celý den. Koupené věci se vám k sobě budou pokaždé hodit – značky většinou používají specifické materiály nebo barvy, tudíž si nebudete muset lámat hlavu s outfitem. V obchodě si můžete zařídit věrnostní kartu – můžete sbírat body za věrnost a budete mít větší slevy. Budete-li se už nudit, značky můžete časem prostřídat.
6. Nenakupujte v obchodech s nekvalitním zbožím
U pokladny zaplatíte méně, ale budete platit častěji. Věci z nekvalitních materálů vám neudělají takovou službu, jako o něco dražší, avšak kvalitní věci. Při oblíkání je důležitá kvalita, ne kvantita.
7. Nyní šťastná sedmička
Existují ještě další rady, jako například dva bankovní účty, dělat si vlastní účetnictví, neutratit měsíčně více, než částku XY… ale ze své zkušenosti moc dobře vím, že pokud ty peníze máte, stejně je na nákup použijete, i když budou z jiné hromádky, než na módní útratu. Takové finanční mantinely na mě nezabírají. Navozuje mi to skličující pocit omezování a připadám si chudší a chudší. Za mnohem efektivnější způsob považuji ošálit svůj mozek, že věci nepotřebuji a mám všeho dostatek.