A zase ta menstruace, zdá se, že je to nevyčerpatelné téma. V minulosti ženy používali bavlněné hadry, smotky z klacíků nebo jen dlouhé sukně. Menstruace byla tabu. Při shánění menstruačních pomůcek to ženy neměly vůbec lehké a to ani jejich výrobci, kteří chtěli svůj produkt propagovat – spoustu z nich skončilo velkým skandálem. Dnes už o periodě můžeme běžně hovořit a můžeme si s ní hlavně poradit.
Existuje spoustu hygienických pomůcek a nejlepší je vyzkoušet je na vlastní „kůži“. Je normální, že během svých dní pomůcky střídáte. Základní dělení hygienických pomůcek je: jednorázové a „znovupoužitelné“.
„Jednorázovky“
Mezi ty jednorázové patří ty nejznámější a sice vložky a tampóny. S jednorázovými pomůckami je velký problém… nešetříte peníze, zatěžujete životní prostředí a škodíte vlastnímu zdraví.
Vložky.
Je to asi ta nejjednodušší varianta pomůcky. Pravděpodobně jsme ji používali všechny při prvních periodách. Možná také proto jsme nabyly dojmu, že naše menstruační krev zapáchá – opak je pravdou. Nepříjemný zápach je zapříčiněn samotnou vložkou, která do sebe krev nasaje a nepropustí ji přes igelitovou vrstvu vložky – zkrátka se to zapaří. Vložky jsou napuštěny absorbčním gelem, který krev vstřebá. Samotný gel je chemického původu. Asi nemusím říkat, že na své nejcitlivější místo bysme neměli používat zbytečné chemikálie. Součástí vložek je často také „vůně“. Parfémováná vložka se rovná dalším chemikáliím. Dalším nepříjemným faktem je, že se vrchní vrstva (ta „z umělé bavlny“) bělí, i když to s využitím nemá co dělat – stejně se v okamžiku zašpiní. Při bělení se používá chlór, který následně vypouští dioxiny (zdraví rozhodně neprospěšné). A co mohou při dlouhodobém užívání způsobovat? Oslabují imunitní systém, kožní problémy, zahrávají se s plodností a způsobují hormonální nerovnováhu. A v neposlední řadě recyklace. Doposud se nepřišlo na způsob, jak použité vložky recyklovat…
Budete často kupovat a často vyhazovat.
Alternativou jsou znovupoužitelní, tedy pratelné bavlněné vložky, které mají funkčnost naprosto stejnou.
Jednou koupíte a pravidelně vyperete.
Tampóny.
Ano, samozřejmě, jsou chemicky upravovány jako vložky. Jsou běleny chlorem, obsahují absorbční gely, někdy jsou parfemovány. Jenže tampón se zavádí dovnitř, tudíž mají veškeré chemikálie snadnější přístup do organismu. Zde přibyde další negativum. Tampon je napuštěn absorbčním gelem, který vtahuje veškerou tekutinu. Jenže mimo absorbci menstruační krve vysušuje poševní sliznici a narušuje tak její přirozené pH. Při změně pH se v pochvě začnou množit bakterie a toxiny. Přílišným vysušením sliznice může dojít k tzv. syndrom toxickému šoku. Mezi výhodu tampónů patří to, že se s ním můžete koupat. Ale logicky do sebe nasají také vodu, kde plavete, která nemusí být vždy křišťálově čistá. Zanášíte si tedy do pochvy bakterie. Při aplikaci suchého tampónu se vám také odírá sliznice, která pak může být podrážděná.
Budete často kupovat a často vyhazovat.
Alternativa tampóny ze stroprocentní bavlny.
Znovupoužitelné
Menstruační kalhotky.
Kalhotky jsou z příjemných materiálů a dokonce různých střihů a barev. Nepředstavujte si žádné bombarďáky – vybere si opravdu každá. V kalhotkách je všitá speciální absorbční vrstva, která je zároveň nepropustná. Já osobně kalhotky ještě nevyzkoušela, ale prý ani nepoznáte, že máte své dny. Jen je trošku nepraktické jejich vyměňování, pokud nejste zrovna doma. Kalhotky vám ušetří peníze, neškodí vašemu zdraví a zajišťují maximální bezpečnost a pohodlí. Jsou znovu pratelné, takže se o další pomůcky nebudete muset dlouhou dobu starat.
Jednou za 1-2- roky koupíte a pravidelně vyperete.
Menstruační kalíšek.
Nejedná se o žádnou novinku. Kalíšek vznikl už v minulém století. Jenže to se nevyráběl z lékařského silikonu, jako ty dnešní. Vyráběl se z pryže, která čase ztvrdla a bylo nutné pořídit kalíšek nový. Dnes vám kalíšek vydrží několik let (při správné péči). Kalíšek se zavede dovnitř pochvy. Díky měkkému materiálu ho přeložíte, zavedete a uvnitř pustíte, aby se rozevřel. Následně ho pravidelně vyprazdňujete (krev vylejete do mísy), opláchnete a zavedete znovu. Kalíšek je potřeba čistit. Vyvařuje se ve vroucí vodě (stačí po skončení cyklu). Následně ho uchovejte v bavlněném sáčku, aby na sobě neměl bakterie a použijte v dalším cyklu. Vybrat si kalíšek není jen tak. Existuje spoustu barev, tvarů a velikostí. Určitě se na něm nesnažte ušetřit. Kupujete si jeden na několik let a ušetří vám to peníze i tak. Hledejte ty se zdravotní atestací a certifikací. Zpočátku používejte intimku, kdyby se náhodou stalo, že to neodhadnete a kalíšek přeteče. Při nošení ho ani neucítíte. Můžete s ním do vody a nepřekáží ani při sportu. Není napuštěný žádnými chemikáliemi.
Jednou za 5-15 let koupíte a pravidelně v hrnci vyvaříte, potřete citronovou šťávou nebo vodou s octem.
Menstruační houbička.
Jedná se o stoprocentně přírodní produkt – mořská houba. Tato pomůcka je starší, než samotné tampóny nebo vložky. Houbička se krásně přizpůsobí tvaru pochvy a když ne, jednoduše ji zastřihnete podle potřeby. Neobsahuje žádné chemikálie, naopak obsahuje minerály a ozdravující přírodní látky. Houbička by měla při správném čištění půl roku. Výhodou houbičky je, že se dá použít i při milování, ani jeden z vás ji neucítí. O houbičku se musíte starat. Po skončení menstruace a těsně předtím, než ji opětovně použijete, musíte ji vydezinfikovat. Nejlepším způsobem je roztok s rozpuštěnou mořskou solí, v něm by měla být houbička ponořená po dobu 5 ti hodin.
Jednou za 6 měsíců koupíte a dezinfikujete. Pak hodíte na kompost, kde se houbička rozloží.
Osobní zkušenost:
“Začínala jsem na vložkách, jako většina holek. Jenže pak mi to přišlo nepraktické, a tak jsem přešla na tampóny. Než jsem ho dokázala zavést, trvalo to dva cykly. Když jsem se to naučila, nepoužívala jsem do nedávna nic jiného. Jenže jsem začala trpět na bolesti břicha a měla jsem celkovou nechuť si tampón zavádět. Dočetla jsem se o jeho neblahých zdravotních vlivech, takže jsem hledala alternativu. Ségra mi doporučila menstruační kalíšek, který sama už půl roku používala. Prý ho nikdy necítila a zklamal ji jen na začátku, kdy si vychytávala jeho zavádění. Stejně tak jsem to měla i já. Po čase jsem našla správný způsob a opravdu si ho nemohu vynachválit. Bolesti břicha zmizeli už po dvou cyklech. Vůbec o něm nevím. Jen může být pro někoho trochu děsivé, vidět svou m. krev v takovém množství, ale na to si určitě zvyknete. Při psaní tohohle článku jsem si koupila menstruační houbičku, protože mi její přírodní původ přišel sympatický, a také to, že nepřekáží při milování. Na menstruační kalhotky ještě nepřišla ta správná doba”.