PMS je zkratkou pro premenstruační syndrom. Trpí jím zhruba 60 % žen, což je neuvěřitelné. Jenže v dnešní době, kdy se ženy chtějí vyrovnat mužům ve všech hlediscích a potlačují svoji ženskost, se není čemu divit. Žijeme v neustálém stresu, jsme 24/7 v napětí, špatně se stravujeme, a mimo bičování svého těla v posilovně pro tělo neděláme nic, natož pak pro svou duši. Jsou na nás kladeny nároky ze vše stran – musíme v čas vystudovat, najít si dobře placenou práci a mít přesčasy, mít tělo jako modelka, nestárnout, vařit si jídlo do krabiček, starat se o přítele, mít uklizenou domácnost, cestovat, abysme nepromarnili čas, nejlépe mít krásný byt nebo dokonce dům a to všechno do 30 ti let. Pak přijdou děti, musíme být perfektní mámy, mít zmáklou výchovu a blá, blá blá. Je toho na nás prostě moc. Není divu, že se pak naše nespokojenost nahromadí a vyplave ven při PMS. V období cyklu, kdy je hladina hormonů nevyvážená a samo tělo má se sebou co dělat. Výsledkem je kombinace téměř smrtelná pro naše okolí. Jak z toho ven?

PMS nastává v pozdně luteální fázi – archetypální fáze čarodějky. Vyznačuje se migrénou, emočními výkyvy, nabránímna váze, zvýšený výskyt akné, nadýmání, bolest zad nebo břicha, nespavost, opary… Tato fáze se přirovnává k psychické očistě. Často nám sklouznou růžové brýle a vidíme věci takové, jaké jsou, někdy i trochu hůř. Objeví se nutkání ze sebe všechno vykřičet – všechno,co se v nás za poslední měsíc nastřádalo. Nebojte se říkejte pravdu, i když bude bolet. Když o tom nebudete mluvit, nezmizí to. Počká si to na další měsíc a ozve se to mnohem hlasitěji.

PMS není zkratka pouze PreMenstruačního Syndromu. Co takhle Power of Moon Time /síla měsíčního času)? Possitive Menstrual Time (pozitivní menstruační čas)?

Doufám, že nebudete zklamané, když nepodám jednoduchá návod na vyléčení PMS například ve formě jedné zázračné pilulky nebo nějakého spešl „smůtýčka“. Abysme se měly dobře a byly spokojené, není to jen tak. Pokud trpíte PMS, budete si muset ke spokojenosti dojít nebo se jí naučit, nejlépe ji vytvořit. Ano, je to opět o sebelásce.

Rozlučte se se svou PMS verzí

PMS by se v žádném případě nemělo brát na lehkou váhu. Možná to uslyšíte neradi, ale musíte změnit svůj životní styl a dostat se do harmonie se svým tělem. Současně aplikujte takové to klišé na spokojený život. Protože tohle klišé je všeobecně platný princip. Takže, choďte na čerství vzduch, vyváženě jezte, dopřejte si kvalitní spánek (7-9 hodin), přijímejte dostatečné množství vody (neslazené čaje, nesycená minerálka, kohoutková voda), pravidelně se hýbejte a zařaďte pasivní nebo aktivní odpočinek.

  1. Možná to bude znít neuvěřitelně, ale cesta vede přes cykličnost. Upozorním na tu nejdůležitější fázi, fázi menstruace. V této fázi je totiž důležitý odpočinek a komunikace se sebou samou. Více v tomto článku.
  2. Jdeme na tekutiny. Opravdu přijímejte jen neslazené bylinné čaje (případně slaďte medem), nesycenou minerálku, vodu z kohoutku nebo ovocné šťávy. Naopak se vyhněte alkoholu, přeslazeným nápojům, přílišnému množství kofeinu.
  3. Užívejte hořčík. Skvěle působí na krevní oběh a uvolňuje vnitřní napětí. Také působí antistresově. Působí proti bolesti hlavy i migréně. Užívejte ho každodenně, nejen v období PMS. Užívejte ho ve formě kapslí nebo v potravinách (banány, ořechy, sušené – meruňky, datle, brusinky, fíky). Omega 3 mastné kyseliny a vitamín B ho skvěle doplní.
  4. Bylinnou bojovnicí proti PMS je pupalka dvouletá, třezalka, meduňka nebo petržel. Můžete je užívat ve formě kapek nebo louhovat jako čaj.
  5. Hýbejte se. Ne ve smyslu fyzické náročnosti a přehnaných výkonů. Dejte prostor klidnému, spíše relaxačnímu pohybu. Např. meditace, jóga, strečink, chůze. Vyplavujte endorfiny, jak jen to jde.
  6. Nebraňte se pláči. Slzy s sebou odnesou část negativity a pomohou vám se od ní očistit.
  7. Orgasmus. Možná je to to poslední na co během PMS myslíte, ale zkuste to. Při orgasmu se tělo uvolní, a nastane příjemný pocit (však to znáte). Současně se vyplaví hormon oxytocin – jinak řečeno hormon štěstí.
  8. Pokud uvedené rady nepomohou, kontaktujte svého gynekologa. PMS se léčí dávkami progesteronu.

 

Osobní zkušenost:

Je to tady. Pravděpodobně jdu popsat tu ježibabu, která se ráda hádá se svým milovaným přítelem. Nechodí daleko pro syrovou pravdu a v upřímnosti je velmi nebojácná. Má chuť na sladké a sní všechno, co jí stojí v cestě – je prakticky bezedná. Je naštvaná, že je tlustá, ale stěžuje si s půlkou dortu v puse. Je nespokojená s tím, co má i s tím, co nemá. Má obrovskou chuť na sex, kterou jí komplikuje pocit, že během dne nabrala 10 kilo spolu s neutichajícím nadýmáním. Se sexuálním aktem je stejně nespokojená a přemýšlí, co by mohl partner udělat lépe. Ráno pro ni nastává kolem 10. hodiny. Hodinu mačká a následně maskuje nové pupínky na tváři. Sáhne po volném triku a teniskách. Je neustále připravená cokoliv komukoliv vytknout – a sobě nonstop. Nespokojenost je její druhé jméno. Nejraději je v ústraní a píše. Kreativita a touha po uspořádání života má zelenou. Často ji napadnou originální nápady. To jsem já alias „Nekoukej na mě a dělej, co ti říkám!“